Piața de capital din Moldova: acțiuni, obligațiuni și randamente VMS

Acțiunile și obligațiunile listate la Bursa de Valori a Moldovei, randamentele valorilor mobiliare de stat și dobânzile eVMS, preluate automat din sursele oficiale. Fiecare valoare are lângă ea data și sursa.

Autor: Iuri Bularga · Echipa Trading.mdConținut verificat: Date actualizate: Lectură: ~10 min
La zi
Companii cu acțiuni la BVMPR + MTF · bvm.md, 16.10.2026
29
Emisiuni de obligațiuniPR + MTF · bvm.md, 16.10.2026
76
Bonuri 364 zilemedia lunii 10.2026 · mf.gov.md
11,70%
eVMS, 1 an05.10.2026 – 19.10.2026 · MF
7,65%
Rata de bază BNMdecizia din 17.09.2026
9,00%
01

Cum funcționează piața

Bursa de Valori a Moldovei (BVM) are două segmente: piața reglementată, cu cerințe mai stricte de admitere, și sistemul multilateral de tranzacționare (MTF), cu criterii de admitere mai ușoare. Cum este organizată bursa explicăm pe pagina Bursa de Valori a Moldovei.

Valorile listate se cumpără și se vând prin firme de investiții licențiate de CNPF și membre ale BVM. Lista membrilor este publicată de BVM.

Valorile mobiliare de stat (VMS) se vând prin licitații organizate de Banca Națională, ca agent al Ministerului Finanțelor. Persoanele fizice le pot cumpăra direct, fără intermediar, prin platforma eVMS.

Lichiditatea pieței este redusă: nu există cotații în timp real, iar în multe zile de ședință nu are loc nicio tranzacție. Banda de cotații din antetul site-ului BVM nu este o sursă de date completă; tranzacțiile se regăsesc în statistica zilnică publicată de BVM. Regimul fiscal al câștigurilor și al dobânzilor este explicat pe pagina Impozitarea la bursă.

Privatizare. Statul deține pachete de acțiuni în unele societăți și le poate vinde, în cadrul privatizării, prin licitații organizate la BVM. Ultima licitație de acest tip publicată de BVM s-a desfășurat în perioada 19.04.2021 – 30.04.2021 (rezultatele licitațiilor, bvm.md).

02

Cum cumperi

  1. 1Deschide un cont la o firmă de investiții licențiată de CNPF, membră a bursei; pentru titluri de stat, persoanele fizice pot folosi direct platforma eVMS.
  2. 2Depune ordinul de cumpărare pentru emitentul dorit, la prețul stabilit de tine.
  3. 3Așteaptă executarea: lichiditatea este redusă, ordinele pot dura zile sau săptămâni.
  4. 4Urmărește raportările emitentului și anunțurile BVM — deciziile de dividend, admiterile și retragerile se publică pe bvm.md. Cum se impozitează dobânzile, dividendele și câștigurile vezi pe pagina Impozitarea la bursă.
03

Acțiuni — piața reglementată

Statistica ultimei ședințe cu tranzacții raportate de BVM și lista emitenților admiși pe piața reglementată, așa cum o publică bursa.

Sursa: BVM · bvm.md · lista din 16.10.2026

Ultima ședință cu tranzacții: 15.10.2026

Valori mobiliare tranzacționate
282
Tranzacții
1
Volum, lei
43.992

Prețurile fiecărei tranzacții sunt publicate de BVM în statistica zilnică a ședinței. Statistica zilnică pe bvm.md

EmitentISINValoare nominală, leiNumăr de acțiuni
"BANCA DE FINANŢE ŞI COMERŢ" S.A.MD14BFCM10011001.315.442
"FLOAREA SOARELUI" S.A.MD14FLAU100120740.794
"FLOAREA SOARELUI" S.A.MD24FLAU1009204.184
"MOLDASIG VIENNA INSURANCE GROUP" S.A.MD14MOSI1005100600.000
B.C. "COMERTBANK" S.A.MD14BANK1005500294.000
B.C. "ENERGBANK" S.A.MD14ENER1001502.000.000
B.C. "EUROCREDITBANK" S.A.MD14EURB10051013.800.000
B.C. "MOLDINDCONBANK" S.A.MD14MICB10081004.967.794
B.C. "VICTORIABANK" S.A.MD14VCTB10041025.000.091
Banca Comercială ”MOLDOVA-AGROINDBANK” S.A.MD14AGIB10082103.763.400
C.A. "ACORD GRUP" S.A.MD14ROCA100685435.295
C.A. "ASTERRA GRUP" S.A.MD14ASTE1008143.508.888
OTP Bank S.A.MD14OTPB10081010.000.000
Societatea de Asigurări-Reasigurări "MOLDCARGO" S.A.MD14ARGO1006300.000197

Valoarea nominală este valoarea de referință a unei acțiuni, stabilită la emisiune. Prețul la care acțiunea se tranzacționează efectiv poate fi mai mare sau mai mic decât valoarea nominală.

BVM nu publică date în timp real și nu oferă API public. Listele se citesc din paginile oficiale ale bursei și poartă data declarată de BVM.

04

Acțiuni — MTF

Statistica ultimei ședințe cu tranzacții și lista emitenților admiși în sistemul multilateral de tranzacționare, cu admiterea și starea fiecăruia, așa cum le publică bursa.

Sursa: BVM · bvm.md · lista din 16.10.2026

Ultima ședință cu tranzacții: 16.06.2026

Valori mobiliare tranzacționate
57
Tranzacții
1
Volum, lei
41,61

Prețurile fiecărei tranzacții sunt publicate de BVM în statistica zilnică a ședinței. Statistica zilnică pe bvm.md

EmitentISINAdmitereStare
"ALPHA LEASING" S.A.MD1001000022admis—
"AVICOLA-CODRU" S.A.MD14AVID1007admis—
"CARGO CLAIMS" S.A.MD14CARC1000admis—
"COMBINATUL DE PRELUCRARE A LEMNULUI FAG" S.A.MD14FAGC1000provizoriu, până pe 21.07.2027—
"CRIO-IZVORUL" S.A.MD14IZVO1005provizoriu, până pe 02.10.2027—
"FINGUARD" S.A.MD14FGRD1000admis—
"FLOARE - CARPET" S.A.MD14CARP1005admis—
"LUCOARE" S.A.MD14LUCO1008provizoriu, până pe 17.09.2027—
"MACARA" S.A.MD14MACA1007provizoriu, până pe 22.01.2027suspendat până la 15.11.2026
"METALFEROS" S.A.MD14METF1009admis—
"MILEȘTI-VIN" S.A.MD14MILV1003provizoriu, până pe 31.12.2026—
"STYLE DESIGN COMPANY" S.A.MD14SDCO1002admis—
"TUTUN-CTC" S.A.MD14TCTC1007admis—
"UZINA MECANICĂ DIN LEOVA" S.A.MD14UMEC1009provizoriu, până pe 31.12.2026—
Casa de Comerț "GEMENI" S.A.MD14GEMN1004admis—
F.P.C. "ABC" S.A.MD14FIRM1007provizoriu, până pe 24.03.2027—

Admiterea și starea fiecărui emitent sunt cele din lista publicată de BVM, la data listei.

Înregistrări provizorii pe MTF. După lista BVM, câte un rând pentru fiecare regim publicat:

  • C.M.C. „Macon” S.A. (MD14MACN1002) · 02.10.2026 – 30.11.2026
  • S.A. „COMBINATUL DE PRELUCRARE A LEMNULUI FAG” (MD14FAGC1000) · 14.09.2026 – 12.11.2026
  • valorile mobiliare rămase din administrarea fiduciară a investițiilor · din 26.04.2024

În cadrul înregistrării provizorii pot fi plasate doar oferte de înstrăinare, în perioada indicată de BVM. Lista înregistrărilor provizorii pe bvm.md

BVM nu publică date în timp real și nu oferă API public. Listele se citesc din paginile oficiale ale bursei și poartă data declarată de BVM.

05

Obligațiuni listate la BVM

Emisiunile de obligațiuni admise la tranzacționare la Bursa de Valori a Moldovei, pe piața reglementată și pe MTF: corporative, municipale și titluri de stat. Listele se citesc din paginile oficiale ale bursei și poartă data declarată de BVM.

Sursa: BVM, Piața reglementată · bvm.md · lista din 16.10.2026

Sursa: BVM, MTF · bvm.md · lista din 16.10.2026

Total emisiuni de obligațiuni listate la BVM: 76

Corporative

Emisiuni: 23 · emitenți: Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SA

Municipale

Pe piața reglementată: 4 · pe MTF: 5 · emitenți: Primăria mun. Ceadâr-Lunga, Primăria municipiului Chișinău, Primaria satului Costești, Primăria satului Sireți

Titluri de stat pe piața reglementată

Obligațiunile de stat admise pe piața reglementată, sintetizate pe maturități: numărul de emisiuni și volumul total, fără listarea fiecărui ISIN. Sunt aceleași titluri pe care statul le vinde pe piața primară — randamentele lor sunt în capitolul următor.

MaturitateEmisiuniVolum, valori mobiliare
2 ani61.591.204
3 ani132.345.564
5 ani101.939.826
7 ani10(dintre care 1 cu dobândă flotantă)4.021.243
10 ani53.920.069

Dobânzile la obligațiunile emise de autoritățile publice locale sunt neimpozabile pentru persoanele fizice rezidente (Codul fiscal, art. 20 lit. z²⁰). Detalii pe pagina Impozitarea la bursă.

Obligațiuni corporative, pe emisiuni

EmitentISINValoare nominală, leiVolumul emisiunii, unități
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400021920.0007.447
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400025020.0008.644
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400006020.0003.107
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400016920.0007.210
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400020120.0006.323
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400009420.0004.881
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400024320.0006.242
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400027620.00010.000
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400019320.0005.042
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400005220.0005.000
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400013620.0002.376
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400012820.0001.732
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400015120.0007.305
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400008620.0004.457
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400023520.0008.191
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400014420.0007.500
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400018520.0007.203
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400022720.0006.937
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400011020.0001.963
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400026820.0007.324
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400007820.0001.170
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400017720.0007.445
Banca Comercială "Moldova-Agroindbank" SAMD100400010220.0003.559

Obligațiuni municipale, pe emisiuni

EmitentISINSegmentValoare nominală, leiVolumul emisiunii, unități
Primăria mun. Ceadâr-LungaMD2004000118Piața reglementată1.0005.000
Primăria mun. Ceadâr-LungaMD2004000050Piața reglementată1.0005.000
Primăria mun. Ceadâr-LungaMD2004000126Piața reglementată1.0003.000
Primăria municipiului ChișinăuMD2004000043Piața reglementată1.00065.000
Primaria satului CosteștiMD2004000100MTF10015.000
Primaria satului CosteștiMD2004000092MTF10015.000
Primaria satului CosteștiMD2004000084MTF10015.000
Primăria satului SirețiMD2004000076MTF1.0001.500
Primăria satului SirețiMD2004000068MTF1.0001.500
06

VMS — licitațiile statului

Statul se împrumută de la investitori prin valori mobiliare de stat (VMS): bonuri de trezorerie, cu scadență de până la un an, și obligațiuni de stat, cu scadență de peste un an. Ratele de mai jos provin din licitațiile de pe piața primară, organizate de BNM ca agent al Ministerului Finanțelor.

Surse: tabelele Ministerului Finanțelor (bonuri de trezorerie, obligațiuni de stat) și rezultatele licitațiilor publicate de minister.

Bonuri de trezorerie

TermenRandament mediuLuna
91 de zile3,11%10.2026
182 de zile11,07%10.2026
364 de zile11,70%10.2026

Media lunii, nu rezultatul unei singure licitații.

Obligațiuni de stat

TermenRandamentUltima licitație
2 ani7,75%07.10.2026
3 ani7,85%07.10.2026
5 ani7,95%12.08.2026
7 ani7,50%05.2026
10 ani7,80%12.2025

Emisiuni cu termen atipic, ultimele 12 luni

  • 8,76 aniLicitația din 03.20268,00%

Redeschideri ale unor emisiuni mai vechi, cu scadență fracționară. Nu intră în curba de mai jos.

Curba randamentelor, de la 91 de zile la 10 ani
Evoluția randamentelor pe maturități

Cum se citește curba

Media lunii 10.2026 la bonurile de 364 de zile este 11,70% pe an, iar ultimul randament la obligațiunile de 10 ani este 7,80% pe an: curba este inversată, împrumutul pe un an costă statul mai mult decât cel pe zece ani.

Când randamentele pe termen scurt sunt peste cele pe termen lung, curba se numește inversată. O curbă inversată poate reflecta așteptarea unor dobânzi mai mici în viitor, iar randamentul pe un an reflectă și incertitudinea pe termen scurt.

Contextul ratei de bază a BNM: banca a majorat-o până la 21,50% (decizia din 04.08.2022), a redus-o ulterior până la 5,00% (decizia din 11.12.2025) și a majorat-o din nou în 2026; rata în vigoare este 9,00% (decizia din 17.09.2026).

Rata la 91 de zile a rămas între 2,99% și 3,11% începând cu 01.2025 (tabelul Ministerului Finanțelor) și nu se compară direct cu celelalte termene.

Vânzarea înainte de scadență

Titlurile de stat pot fi vândute înainte de scadență pe piața secundară, printr-o bancă sau o firmă de investiții, la un preț negociat cu un cumpărător — nu prin platforma eVMS și nu automat. Volumele de pe piața secundară sunt mici, așa că prețul obținut poate fi sub cel de cumpărare. Cine are nevoie de bani înainte de scadență ar trebui să aleagă de la început o maturitate scurtă.

07

eVMS

Prin platforma eVMS, persoanele fizice cumpără obligațiuni de stat direct de la stat, fără intermediar. Dobânzile și codurile ISIN ale fiecărei perioade sunt anunțate de Ministerul Finanțelor în comunicatul de plasare.

TermenISINDobândă anuală
1 anMD40040027897,65%
2 aniMD40040027977,75%
3 aniMD40040028057,85%
4 aniMD40040028138,05%
Perioada 05.10.2026 – 19.10.2026
Decontare:20.10.2026
Volum indicativ:40 mil. lei

Date din comunicatul Ministerului Finanțelor din 05.10.2026.

Subscrierea este deschisă permanent; Ministerul Finanțelor stabilește dobânzile prin comunicat, pentru perioade succesive. Detalii pe pagina eVMS.

08

Rata de bază BNM

Rata de bază, pe an
9,00%
decizia din 17.09.2026următoarea ședință: 05.11.2026
Comunicatul BNM al deciziei
Despre BNM și politica monetară
09

Modificări recente la BVM

Admiteri, retrageri, suspendări și emisiuni noi, așa cum le anunță BVM. Lista se citește din fluxul de noutăți al bursei, cu toate categoriile de anunțuri.

Sursa: BVM · bvm.md

  1. 08.10.2026AdmitereAdmiterea provizorie în cadrul MTF a acțiunilor emise de S.A. "MILEȘTI-VIN" (MD14MILV1003)
  2. 07.10.2026SuspendareInițierea cererii de retragere obligatorie a acțiunilor deținute de acționarii minoritari ai S.A. “MACARA”. Suspendarea circulației în cadrul MTF a valorilor mobiliare MD14MACA1007 Modificare de structură a pieței
  3. 05.10.2026AdmitereAdmiterea provizorie în cadrul MTF a acțiunilor emise de S.A. "UZINA MECANICĂ DIN LEOVA" (MD14UMEC1009)
  4. 01.10.2026AdmitereAdmiterea provizorie în cadrul MTF a acțiunilor emise de S.A. "CRIO-IZVORUL" (MD14IZVO1005)
  5. 01.10.2026RetragereRetragerea din cadrul MTF a acțiunilor emise de S.A. “PISCICULTORUL” (MD14CICU1007) începând cu data de 02 octombrie 2026 Modificare de structură a pieței
  6. 18.09.2026AnunțInregistrare provizorie în cadrul MTF pentru perioada 02.10.2026 – 30.11.2026
  7. 16.09.2026AdmitereAdmiterea provizorie în cadrul MTF a acțiunilor emise de S.A. "LUCOARE" (MD14LUCO1008)
  8. 15.09.2026RetragereRetragerea din cadrul MTF a acțiunilor emise de S.A. “Întreprinderea Specializată de Reparații din Edineț” (MD14ISRE1004) începând cu 16 septembrie 2026 Modificare de structură a pieței
Toate noutățile BVM
10

Cadru instituțional

BVM: cerința de capital

Legea nr. 171/2012 cere unui operator de piață capital propriu de minimum 1 milion de euro. Termenul de conformare pentru BVM, amânat prin Legile nr. 321/2022, 259/2024 și 177/2025, a fost 14.09.2026 (nota Guvernului). După această dată, BVM a continuat să organizeze ședințe și să publice anunțuri.

Cadrul legal al BVM, pe larg

Bursa Internațională a Moldovei (BIMx)

CNPF a acordat BIMx licența de operator de piață pe 21.08.2026 (comunicat BIMx, 25.08.2026). Pe 28.09.2026, BIMx a început procesul de admitere a agenților de bursă și a emitenților (comunicat BIMx). BIMx a anunțat prima listare până la sfârșitul anului 2026.

Despre BIMx, pe larg
11

Ghiduri înrudite

12

Întrebări frecvente

Nu. Fiecare bloc preia ultima valoare publicată de sursa oficială și afișează data ei.

Vrei să înțelegi cum funcționează aceste instrumente?

Într-o consultație gratuită îți explicăm piața, instrumentele și pașii de acces. Nu oferim recomandări individuale de investiții.

Programează o consultație

Informațiile au scop educațional și nu constituie o recomandare de investiții. Investițiile implică riscuri, inclusiv pierderea capitalului; randamentele trecute nu garantează rezultate viitoare. Avertisment de risc

Tranzacționează Responsabil!